بهترین روش ها برای شستشوی فرش و داشتن یک فرش بی نظیر بدون استفاده از بخارشوی

اگر زمان کافی ندارید می توانید از خدمات شستشوی فرش و موکت استفاده کنید. اما علاوه بر این روش های امتحان شده ی فراوانی هم برای شستشوی فرش در منزل وجود دارد. این روش ها علاوه بر این که به بافت فرش آسیب نمی رساند، می تواند همیشه محیط خانه را درخشان و زیبا جلوه دهد. البته اگر زمان کافی در اختیار ندارید می توانید با توجه به تعرفه نظافت منزل ، فرشایند شستشوی فرش و موکت یا مبلمان را در منزل و با نظافتچی خانم یا آقا انجام دهید.

اگر خانه خود را با فرش پوشانده اید و علاوه بر این بچه ها یا حیوانات خانگی نیز در منزل مدام در حال حرکت هستند، بنابراین باید بدانید که چگونه فرش را عمیق و بدون استفاده از دستگاه های بخارشوی یا بدون نیاز به ارسال آن ها به قالیشویی پاک کنید. ترفندهای معمول در مورد اینکه چگونه لکه های فرش را پاک کنید، لزوما دانشی نیست که همه از آن اطلاع داشته باشند. خیلی از ما به نکاتی در این مورد نیازمند هستیم. به همین دلیل از کارشناسان خود در این حوزه خواسته ایم تا راهکارهایی در این زمینه بیان کنند:

 

چگونه عمیق تر فرش را پاک کنید

نحوه پاک کردن یک فرش بدون بخارشوی چگونه است؟ برای این کار می توانید از جارو برقی به همراه جوش شیرین، مایع ظرف شویی استفاده می کند. به جای این تمیز کننده ها می توانید موادی که در بخارشوی به کار می رود را نیز استفاده کنید.

 

ابزار مورد نیاز: مسواک قدیمی، برس قدیمی، پارچه یا حوله ی تمیز و سطل

 

در ادامه مراحل چگونگی تمیز کردن فرش بدون بخارشوی ها را بیان می کنیم:

 • یک سطل آب گرم و وسایل تمیز کننده ی فوق را آماده کنید.
 • در مرحله ی بعد از شر خاک و گرد و غبار با استفاده از جارو برقی خلاص شوید.

 

قیمت شستشوی فرش

 

 • در صورت استفاده از جوش شیرین، تا زمانی که لکه کاملا پوشیده شود، روی آن جوش شیرین بریزید. اگر با استفاده از مایع ظرف شویی می خواهید لکه را از بین ببرید، اندازه لکه را اندازه گیری کنید، و از 1 قاشق غذاخوری در هر 15 تا 20 سانتی متر لکه استفاده کنید.
 • تا زمانی که حباب را می بینید، آن را ماساژ دهید
 • با استفاده از یک برس قدیمی، مسواک، پارچه یا حوله، به آرامی آن محوطه را با آب گرم پاک کنید.
 • کف را به طور کامل خیس نکنید، فقط آن را به اندازه کافی مرطوب کنید تا لکه یا چرک پاک شود.
 • پنکه را روشن کنید یا پنجره های نزدیک را باز کنید تا قالی خشک شود.
 • پس از خشک شدن، مجدد جارو برقی بکشید.

 

نحوه پاک کردن فرش در خانه و بدون نیاز به ارسال یا شستن فرش در قالیشویی

ارسال فرش به قالی شویی، خرید و یا اجاره دستگاه های بخارشوی، تنها راه برای پاک کردن لکه ها نیست. اگر شما یک فرش دارید که نیاز به شستشو دارد اما نمی خواهید آن را به قالی شویی بدهید، باید بدانید که چطور فرش خود را بدون این دستگاه ها پاک کنید. خبر خوب این است که اگر وقت خالی دارید، می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. معمولا برای این کار می توانید از تجارب مادربزرگ ها استفاده کنید.

به دو ابزار برای شستشوی فرش نیاز دارید: یک فرچه ، که بهتر است اندازه دست شما باشد نه کوچکتر که لیز بخورد و نه بزرگ تر که دست شما درد بگیرد. فرچه ی پلاستیکی از همه بهتر است. وسیله ی دوم یک بطری اسپری است.

علاوه بر این شما به وسایل زیر هم نیاز دارید:

 • مخلوطی از آب و برخی مواد شوینده
 • برخی از نمک ها (نمک دریا، نمک آشپزی)
 • مقداری جوش شیرین
 • چند کهنه یا پارچه قدیمی (از یک پیراهن قدیمی نیز به راحتی می توانید استفاده کنید.)

در ادامه نحوه تمیز کردن عمیق فرش ها در خانه، بدون نیاز به ارسال آن ها به قالی شویی را بیان می کنیم.

 • در مرحله ی اول ، یک مقدار کمی از مایع یا پودر را با آب در یک بطری اسپری مخلوط کنید. آن را محکم تکان ندهید. ولی اجازه بدهید که آن ها با هم به آرامی ترکیب شوند.
 • جوش شیرین و نمک را در منطقه ای که مورد نظر خود بریزید. لازم نیست همه جا را به طور کامل بپوشاند.

 

شستشوی فرش

 

 • مخلوطی را که در بطری تهیه کرده اید، به آرامی بر روی ناحیه مورد نظر اسپری کنید. چند دقیقه صبر کنید.

 

قالیشویی آنلاین

 

 • فرچه را در جهت خواب فرش بر روی آن بکشید. این باعث می شود تا موها و آشغال هایی که روی فرش قرار دارند، به راحتی برداشته شوند.

شستشوی فرش دستباف

 • اگر هنوز روی فرش چیزی وجود دارد در خلاف جهت فرچه را بکشید.
 • در ادامه برای این که آب اضافی را از روی فرش جمع کنید و تا حدودی آن را خشک کنید از کهنه و دستمال هایی که قبلا آماده شده، استفاده کنید.
 • بعد از اینکه مرحله، مخلوط آب و شوینده را از بطری اسپری خود خالی کنید، آن را با آب شیرین معمولی پر کنید و یک بار دیگر بر روی فرش اسپری کنید.
 • دوباره با استفاده از یک دستمال یا کهنه ی تمیز می توانید فرش را خشک کنید.

همیشه کوکان چیزهایی را که می خورند بر روی فرش هم می ریزند. بنابراین استفاده از این روش تمیز کردن فرش برای افرادی که کودک یا حیوان خانگی دارند، خیلی ساده تر است. بعد از انجام این روش فرش مثل روز اول تمیز شده و دیگر نیازی به فرستادن آن به قالی شویی نیست. بنابراین استفاده از این تجربیات بسیار کم هزینه نیز خواهد بود.

 

نحوه تمیزکردن و شستن فرش در خانه به طور طبیعی

مواد شیمیایی و محصولات این چنینی که برای تمیز کردن عمیق فرش مورد استفاده قرار می گیرند گاهی اوقات می توانند برای افرادی که حساسیت به مواد خاص دارند ، اذیت کننده باشد. بنابراین به جای استفاده از آن ها می توانید از روش های تمیز کردن عمیق فرش به طور طبیعی استفاده کنید.

مواد مورد نیاز :سرکه، پودر ظرف شویی یا پودر رخت شویی و آب.

یک قاشق غذاخوری پودر را به یک چهارم آب گرم اضافه کنید، سپس یک چهارم قاشق غذاخوری سرکه سفید را به مخلوط اضافه کنید. قبل از استفاده محلول بر روی لکه، محلول را روی یک نقطه کوچک و دور از دید روی فرش خود آزمایش کنید.

نوشیدنی (Club Soda) این نوشیدنی ( به این نوع آب علاوه بر CO2، مواد معدنی مختلف شامل بیکربنات سدیم، سیترات سدیم، دی سدیم فسفات و گاهی نیز کلرید سدیم اضافه می شوند.) هنگامی که روی فرش قرار می گیرد، به عنوان یک پاک کننده عمل می کند. این ماده برای از بین بردن لکه های خون، مایعات الکل دار عالی است . یک مقدار کمی از نوشیدنی را روی لکه ی روی فرش بمالید، سپس یک پارچه خشک یا یک حوله تمیز را بر روی سطح بکشید. این کار را تا پاک شدن کامل لکه از روی فرش ادامه دهید.

برای لکه هایی که زیاد قوی نیستند، می توانید از ترکیب هر یک از انواع صابون های مایع، پودر رختشویی، پودر ظرف شویی، مایع ظرف شویی و .. با کمی آب گرم استفاده کنید. بعد از تمیز کردن لکه ها با استفاده از دستمال آن ها را خشک کنید.

شستن فرش در خانه

چگونه فرش را با برف تمیز کنیم!

بله، تمیز کردن با برف یک گزینه در طول ماه های زمستان است. همانطور که  گفتیم، این ماده ی سفید یخی، در واقع یکی از بهترین پاک کننده های طبیعت است.

این روش، بهترین راه حل برای تمیز کردن فرش های کوچک است. فرش های دست بافت و فرش های پشمی عتیقه را می توان با این ماده تمیز کرد. البته شما برای تمیز کردن فرش های بزرگ تر و سنگین تر نیز می توانید از این روش استفاده کنید.

در این مرحله نحوه تمیزکردن فرش با استفاده از برف را در پنج مرحله ساده بیان می کنیم:

 • فرش خود را بیرون بیاورید و آن را تکان دهید تا خاک موجود در آن از بین برود.
 • اجازه بدهید فرش حدود 30 دقیقه در دمای پایین بیرون ساختمان قرار داشته باشد، به طوری که با دمای پایین محیط مانوس شود.
 • 7 تا 10 سانتی متر برف را در بالای فرش قرار دهید. سپس با استفاده از یک جارو به طور مساوی برف را روی فرش پخش کنید.
 • با استفاده از قسمت تخت جارو، فرش برفی را بچرخانید. آمونیاک در برف با هوای سرد واکنش نشان می دهد و خاک را در عمیق فرش پنهان می کند.
 • بگذارید برف بر روی فرش 15 تا 20 دقیقه بماند. و سپس همین کار را بر روی طرف دیگر فرش انجام دهید.
 • پس از 20 تا 30 دقیقه ، برف اضافی بر روی فرش را پاک کنید. برف در نهایت تبخیر خواهد شد بدون این که رطوبت بر روی آن باقی بماند.

قیمت شستشوی فرش قالیشویی ها برای فرش های دستباف کمی بالاتر است. بنابراین اگر این موضوع برای شما خیلی مهم است، روش فوق می تواند برای تمیزی فرش به شما کمک کند.