مراحل نظافت راه پله و فضاهای مشاع

نظافت راه پله و مشاعات منازل، ادارت و شرکت ها هر یک روش خود را دارد. بنابراین باید برای تمیز کردن و نظافت راه پله موارد و نکات مختلفی را در نظر گرفت. هر یک از این موارد با توجه به تجربه و تخصص به دست آمده است. از آن جایی که نظافت راه پله ها و مشاعات ساختمان معمولا به صورت هفتگی یا ماهانه انجام می شود می توانید برای این کار از نیروی خدماتی و نظافتچی خانم یا آقا استفاده کنید. حتی می توانید از این افراد به صورت ساعتی نیز کمک بگیرد. یک شرکت خدماتی نظافتی معمولا از افرادی در این زمینه کمک می گیرد که دارای توانایی و تخصص های خاص برای کار نظافت هستند. این که محل را تمیز کرده و در عین حال به هیچ یک از اشیاء یا مصالح موجود در محیط آسیب وارد نکرده باشیم نیاز به تخصص و تجربه دارد.

در ادامه به برخی از این موارد درباره نظافت ساختمان و مشاعات اشاره می کنیم. شروع کردن به نظافت دارای قاعده خاصی است. قبل از ورود به ساختمان و هر کاری باید کفش پاک کن یا پادری را از جلوی درب ورودی برداشت. سپس گردو غبار آن را با تکان دادن تمیز می کنیم. بعد آن را با استفاده از مواد شوینده تمیز شسته و خشک می کنیم.

ابتدا باید زباله های بزرگ تری که روی پله ها قرار دارند را برداشت . این زباله ها شامل کاغذ ، تکه های پلاستیک یا نایلون و … است. باید دقت داشت که بر روی زمین اگر مواد خاصی مثل آدامس وجود داشت قبل از هر چیزی آن ها را برداشته و تمیز کنیم.

در ادامه بهتر است که گرد غبار موجود در قسمت های بالایی راه پله ها مانند سقف، گوشه ی دیوارها و پنجره ها، لامپ ها و چراغ های روی سقف و دیوار را تمیز کنید. برای این کار باید از جاروهای با دسته ی بلند استفاده کنید. بعد از این مرحله بهتر است گرد و غبار را از روی نرده ها پاک کنیم.

 

نظافت راه پله

 

در مرحله ی بعدی نرده های ساختمان با استفاده از یک دستمال خیس از گرد و غبار پاک می شود. سپس با استفاده از دستمالی که به مواد شوینده آغشته شده، دوباره نرده ها را تمیز کرده و بعد به طور کامل شسته و تمیز می کنیم. برای این کار از سطلی که با مخلوط آب و تاید پر شده نیز می توان استفاده کرد.

برای تمیز کردن گرد و غبار روی پله ها از جارو برقی استفاه می کنیم. از پایین ترین پله به سمت بالا شروع به تمیز کردن می نماییم. استفاده از جارو برقی باعث می شود تا تمام گرد و غباری که در گوشه های پله ها جمع شده است نیز تمیز شود.

اگر از جاروهای دستی استفاده شود برای تمیز کردن پله ها بهتر است از طبقات بالایی به سمت پایین کار نظافت را آغاز نماییم.

در ادامه می توانید از پله های بالایی شروع به تی کشیدن نمایید. در این حالت وقتی از بالا به پایین تمیز می کنید، دیگر امکان کثیف شدن پله های تمیز وجود ندارد.

معمولا افراد برای تمیز کردن شیشه و پنجره های راهروها از مواد و شوینده خاصی استفاده نمی کنند. این کار با استفاده از یک دستمال مرطوب تمیز و روزنامه انجام می شود. البته دو طرف پنجره ها از داخل و بیرون ساختمان تمیز خواهند شد. اگر تمایل دارید تا با استفاده از شیشه شور آن ها را تمیز کنید، این مواد را در اختیار فرد مربوطه قرار دهید.

فضای داخل و بیرون کابین آسانسور با استفاده از دستمال مرطوب تمیز می شود. برای محل هایی که دارای آینه کاری هستند از مواد تمیز کننده خاص شیشه باید استفاده کرد.

برای تمیز کردن کلید و پریزهای روی دیوار راه پله ها و دیوار اطراف آن معمولا از مواد شوینده ضعیف تر مانند تاید و آب یا مایع ظرفشویی و آب استفاده می شود. در این صورت لک های انگشت و سیاهی اطراف آن ها نیز پاک خواهد شد.

زمانی که از طی برای تمیزکاری نهایی استفاده می شود، چندین بار تی کشیده می شود و هر بار نیز آب آلوده و کثیف مرحله ی قبلی تعویض می شود تا همه جا تمیز و درخشان شود.

برای شستشوی پشت بام ساختمان معمولا از مواد شوینده خاصی استفاده نمی شود تا به سقف و ایزوگام آن آسیبی وارد نشود. با استفاده از جارو گردو غبار و مواد مختلف تمیز می شوند. در صورت وجود زباله در این قسمت آن ها به بیرون ساختمان منتقل می شوند. در ادامه با آب بام ساختمان شسته و تمیز می شود.

نکات و مراحل نظافت پارکینگ ساختمان

به عنوان بخشی از راه پله و مشاعات ساختمان ها، نظافت پارکینگ بسیار مورد توجه است. بر خلاف سایر بخش های ساختمان، پارکینگ و آسانسورها رفت و آمد بسیار بالایی در آن ها انجام می شود در نتیجه تمیز نگه داشتن آن ها نیز مهم تر و سخت تر خواهد بود.

همان طور که مشخص است، فضایی مانند پارکینگ جزء فضای راه پله ها به حساب نمی آید. بنابراین جدا از آن درنظر گرفته می شود. این فضا به خاطر دود حاصل از خودروها و نیز روغن و بنزین آن ها بسیار آلوده بوده و از فرد زمان و توان بیشتری برای نظافت خواهد گرفت.

 

کارگر برای نظافت راه پله

 

حیاط ساختمان ها نیز به دلیل این که دارای گل و گیاه است، همیشه پر از برگ و زباله و .. است. بنابراین برای تمیز کردن آن ابتدا باید زباله ها و برگ های داخل حیاط را جمع کرد. بعد از آن نوبت به شستشوی این قسمت می رسد. بنابراین بیش از آنچه تصور می شود، وقت گیر است. در فرآیند نظافت، مرحله تمیز کردن پارکینگ و حیاط ساختمان دارای تعرفه های مجزایی هستند. بنابراین باید در زمان تعریف سفارش این موارد را نیز اعلام نمایید.

مواد شوینده ای که برای قسمت های مختلف استفاده می شود متفاوت است. به عنوان مثال برای تمیز کردن راه پله ها نباید از موادی استفاده کرد که به دلیل قدرت بالا بر روی سنگ های ساختمان تاثیر گذاشته و آن ها را از بین ببرند. از طرف دیگر برای این که لکه های روغن و بنزین پارکینگ پاک شوند باید شوینده های خاصی را به کار برد. بهتر است که انتخاب مواد شوینده را به افرادی که برای تمیز کردن و نظافت ساختمان دعوت می کنید، واگذار نمایید. افراد نظافتچی به اندازه کافی تجربه این کار را دارند که به شما کمک کنند.

از آن جایی که کار نظافت محیط راه پله و مشاعات آن کمی سخت تر از داخل ساختمان بوده و گاهی اوقات نیاز به جا به جایی برخی اجسام سنگین نیز وجود دارد، معمولا از آقایان برای نظافت این قسمت استفاده می شود. از آن جایی که برخی درخواست کارگر خانم برای نظافت منزل را دارند، برای خدمات منزل از خانم ها استفاده می شود.

برای تمیز کردن این محیط معمولا از شلینگ آب برای شستشو و مواد شوینده مانند سفید کننده و فرچه برای از بین بردن لکه های خاص و قوی استفاده می شود. بنابراین این مواد باید همگی از قبل آماده شده باشند تا در وقت هم صرفه جویی شود. محوطه جلوی درب ساختمان نیز معمولا با استفاده از شلنگ آب تمیز می شود.

امروزه تقریبا بسیاری از درب های پارکینگ به صورت ریموت کار می کنند. بنابراین وجود این سیستم برقی تمیز کردن درب را بسیار حساس می کند. به این دلیل که کوچکترین تماس با آب باعث خواهد شد تا این سیستم ها آسیب ببینند. علاوه بر این ممکن است امنیت جانی افراد نیز به دلیل وجود برق به خطر بیافتد. برای تمیز کردن سیستم های حفاظتی و امنیتی مانند دوربین ها نیز با همین مورد مواجه هستیم. این قسمت ها معمولا بایک دستمال کمی نم دار و یک دستمال خشک تمیز می شوند.  افراد باید از تماس آب با این قسمت های حساس جلوگیری کنند، تا علاوه بر تامین امنیت جانی خود، از آسیب تجهیزات نیز جلوگیری کنند.

 

برنامه نظافت آپارتمان

 

لیست  قیمت نظافت راه پله و مشاعات

قیمت نظافت راه پله و مشاعات بر اساس ساعت و یا حجم کاری که توسط افراد انجام می گیرد مشخص می گردد. برخی از موسسات این دو مورد را از هم جدا در نظر می گیرند. بنابراین برای قسمت های مختلف یک هزینه محاسبه شده و قیمت نهایی بر اساس مجموع قسمت هایی که باید تمیز شوند، مشخص می شوند. در شرکت دنیای نظافت تعرفه قیمت نظافت راه پله و مشاعات بر مبنای زیر مشخص  و محاسبه می شود.

نظافت راه پله هر طبقه ۲۰.۰۰۰ تومان

برای مثال‌ : ۴طبقه با پارکینگ ۸۰.۰۰۰ تومان.

دقت داشته باشید در زمانی که از کارگر نظافتچی دعوت به همکاری می کنید، باید مواد شوینده، تی، جارو و .. را در اختیار او قرار دهید. مبالغ فوق مربوط به هزینه های جانبی و مواد شوینده نخواهد شد.

نکاتی که باید در هنگام درخواست نیروی خدماتی مدنظر قرار داد:

از جمله ی این موارد می توان به این نکته اشاره کرد که ساختمانی که به هر دلیلی تعمیراتی در آن انجام شده یا به تازگی نقاشی شده است، دارای مقداری نخاله و موادی است که باید بیرون برده شود. بنابراین اگر این کار را خود شما انجام نمی دهید، باید در زمان درخواست نیرو به شرکت اعلام کنید تا نیروهای دارای قدرت بدنی بیشتر ارسال شوند. در صورت عدم اطلاع رسانی نسبت به این موضوع، فردی که به عنوان نظافتچی ارسال شده، می تواند مسدئولیت جا به جایی مواد را قبول نکند. از طرفی تمیز کردن این گونه مکان ها زمان بسیار بیشتری را از فرد خواهد گرفت بنابراین هم شما باید خود را برای این مورد آماده کنید و هم این که با اطلاع رسانی به شرکت فردی برای شما ارسال شود که مدت زمان بیشتری را برای اضافه کاری بتواند در ساختمان حضور داشته باشد. در نتیجه اگر به هر دلیلی یک مورد غیر معمول در ساختمان وجود دارد لطفا آن را در زمان ثبت سفارش اعلام کنید.